چاپ
دسته: blog
بازدید: 1237
سمعک چیست

سمعک چیست ، نوعی دستگاه تقویت کننده الکترونیکی، برای بهتر شنیدن صداها است. سمعک کمک می کند فرد کم شنوا بتواند به طور معمولی بشنود، این دستگاه امواج صوتی که وارد گوش می شوند را دریافت می کند و صدای دریافت شده را پردازش می کند و به گوش می فرستد که این اعمال در زمان خیلی کمی صورت می گیرد و شخص، تاخیری در شنیدن صدا احساس نمی کند.

افراد کم شنوا به سمعک نیاز دارند زیرا باید تا حد نرمال صحبت های دیگران را به صورت واضح بشنوند و موقعیت های اضطراری را راحت تر درک کنند و به طور کلی زندگی راحت تری داشته باشند. به یاد داشته باشید سمعک برای افرادی که کاملا ناشنوا هستند و افرادی که شنوایی طبیعی دارند مناسب نیست.

اجزای سمعک


به طور کلی سمعک از ریسور، باتری، پردازشگر، تقویت کننده و میکروفون تشکیل شده است که هر کدام از این اجزا نقشی دارند.
ریسور: سیگنال های دیجیتالی را به امواج شنیداری تبدیل می کند.
باتری: باتری سمعک حدود دو هفته عمر می کند و با هشدار باتری که به صورت صدای بوق است، باید باتری سمعک را عوض کرد.
پردازشگر: سیگنال های دیجیتالی که توسط میکروفن ایجاد شده اند را پردازش می کند و به دلیل داشتن این بخش، امکان نیاز شنیداری شخص کم شنوا را تنظیم می کند.
تقویت کننده: این بخش سیگنال های دیجیتالی را تقویت می کند.
میکروفن: در قسمت بیرونی سمعک قرار دارد که وظیفه آن دریافت صدا از محیط اطراف و تبدیل آن به سیگنال های دیجیتال می باشد.

مراحل تجویز سمعک


اولین مرحله ارزیابی شنوایی است که میزان و نوع کم شنوایی شما را مشخص می کند و بعد مشاوره که درمورد نوع کم شنوایی شما توضیحاتی داده می شود، قالب گیری که بیشتر سمعک ها به قالب گیری نیاز دارند و یکی از مراحل مهم در تجویز سمعک است و تنظیم و تحویل سمعک که هنگام استفاده از سمعک نباید احساس ناراحتی کنید، نحوه نگهداری و استفاده را برای شما توضیح می دهند و می توانید نحوه گذاشتن و برداشتن سمعک و تعویض باتری آن را تمرین کنید.

نتیجه گیری


توجه داشته باشید چند روز طول می کشد تا شما به سمعک عادت کنید و توصیه می شود بعد از چند روز استفاده از سمعک برای تنظیمات اصلاحی به شنوایی شناس مراجعه کنید.