منژیت و کم شنوایی

منژیت و کم شنوایی، اطراف مغز و نخاع پرده نازکی به نام منتژ وجود دارد که هرگونه عفونت آن را منژیت می گویند که به دلیل قرار گرفتن مغز و نخاع در محیط بسته این عفونت ها به مغز انتقال داده شده است.

بسیاری از والدین فکر می کنند نوزاد به دنیا آمده از طریق عفونت بیمارستانی منژیت گرفته اما در حالی که بیشترین عامل خطر ابتلا به منژیت عفونت مادری است.


انواع منژیت


منژیت به سه گروه منژیت منگوکوکی، منژیت پنوموکوکی و منژیت هموفیلوس تقسیم می شود.


1-منزیت منگوکوکی: باعث پنجاه درصد ناشنوایی ها است که باعث عفونت خون هم می شود و دوره بیماری متفاوت است و ممکن است طی چند ساعت مرحله کشنده آن پیشرفت کند و این پیشرفت کاملا بی سر و صدا باشد.


2-منژیت پنوموکوکی: نوعی باکتری است که عفونت های پنوموکوکی درصد مرگ و میر بالایی دارند و شایع ترین آنها کم شنوایی حسی-عصبی است.


3-منژیت هموفیلوس: یک نوع آنفلونزا است که دلیل اصلی آن عفونت های انسانی است و با میزان بالایی از مرگ و میر همراه است که در سن های سه الی چهار ماه شیوع زیادی دارد.
مدیریت درمانی منژیت در درجه اول مصرف دارو و جراحی می باشد که بلافاصله به دنبال این اقدامات، در صورت کم شنوایی اقداماتی زودهنگام از جمله تجویز سمعک و یا کاشت حلزون توصیه می شود.


چه عواملی باعث منژیت می شود


1-منژیت مسری است و این بیماری از طریق تماس بدنی، عطسه و سرفه می تواند منتقل شود.
2-منژیت ویروسی است که توسط باکتری ها و ویروس ها به وجود می آید.
3-منژیت می تواند توسط برخی داروها به وجود بیاید که البته این نوع منژیت نادر است.
سردرد، مشکلات بیدار ماندن، تب و استفراغ، درد گردن خصوصا زمانی که می خواهید چانه خود را به قفسه سینه تان نزدیک کنید از علائم شایع منژیت در جوانان است.


نتیجه گیری


منژیت یک عامل اصلی در کاهش شنوایی به خصوص در کودکان است و افت شنوایی بیشتر دو طرفه است. مهم است که بعد از دیدن علائم در خود یا کودکتان هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید، زیرا فقط پزشک می تواند ویروسی یا باکتری بودن منژیت را تشخیص دهد.