چگونه می توان در خانه زخم های قدیمی را درمان کرد

چگونه می توان در خانه زخم های قدیمی را درمان کرد، معمولا درمان زخم ها دشوارتر از سایر مشکلات پوستی است. اگرچه می توان برخی از زخم های جدید را برطرف کرد اما زخم های قدیمی به ندرت بهبود پیدا می کنند و خلاص شدن از شر آن ها کمی دشوار است. برخی از درمان های خانگی هستند که ادعا می کنند ظاهر زخم را بهبود می بخشند یا شما را از شر آن ها خلاص می کنند. با اینحال بیشتر این ها پشتیبانی علمی ندارند. برخی از درمان های خانگی ممکن است ارزش امتحان کردن داشته باشند اما بهترین روش برای کم کردن ظاهر زخم ها مراقبت از آن ها در فرایند درمان است. در این شرایط زخم کمی تشکیل می شود.

درمان های خانگی برای زخم های قدیمی

بیشتر لوسین ها، کرم ها و سایر محصولات ادعا می کنند می توانند ظاهر زخم ها را کم رنگ تر کنند اما شواهد زیادی برای پشتیبانی از چنین ادعایی وجود ندارد. با اینحال افرادی که دوست دارند روش های غیر تهاجمی را در منزل امتحان کنند می توانند گزینه های زیر را مدنظر داشته باشند.

ژل و ورقه های سیلیکونی:

در میان همه درمان های خانگی موجود برای زخم ها، سیلیکون موثرترین آن هاست و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این درمان می تواند کارساز باشد. تعدادی از مطالعات انجام شده در ۲۰ سال اخیر نشان می دهد اعمال ورقه یا ژل سیلیکونی به تدریج می تواند ظاهر زخم را بهبود ببخشد.

  • ورقه های سیلیکونی می توانند ظاهر زخم ها را بهبود ببخشند
  • یکی از مطالعات مروری نشان می دهد ورقه های سیلیکونی می تواند ظاهر زخم های هیپر تروفیک را بهبود ببخشد.
  • مطالعه دیگری نشان می دهد اعمال ژل سیلیکون به اندازه ورقه های سیلیکونی در کم رنگ کردن ظاهر زخم های هیپرتروفیک و keloid موثر است.
  • اعمال موضعی ژل سیلیکون می تواند ظاهر زخم ها را بهتر کند.

محصولات سیلیکونی که برای بهبود زخم ها مورد استفاده قرار می گیرد را می توان بدون تجویز پزشک از داروخانه ها تهیه کرد. پزشک می تواند بعد از جراحی یا برای کمک به تشکیل زخم بعد از جراحی چنین محصولاتی را تجویز کند. سیلیکون عوارض جانبی اندکی دارد و استفاده از آن اسان و بدون درد است.

عصاره پیاز برای حذف زخم ها:

یکی از شناخته شده ترین درمان های خانگی و طبیعی برای درمان زخم، عصاره پیاز است. این عصاره به طور گسترده در محصولات بهبود زخم وجود دارد. برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد:

  • محصولات حاوی عصاره پیاز می تواند زخم ها را بعد از ۴ هفته بهبود ببخشد و نرم کند.
  • افرادی که از ژل حاوی عصاره پیاز استفاده می کنند بهبود خوبی را بعد از ۴ هفته در ظاهر کلی، قرمزی، نرمی و بافت زخم گزارش کرده اند.

علی رغم مطالعات موجود، شواهد موجود در مورد اثر عصاره پیاز ترکیبی است. یکی از مطالعات نشان می دهد عصاره پیاز بهتر از وازلین در درمان زخم نیست.

لایه بردارهای شیمیایی:

بیشتر سرم ها و کرم های بدون نسخه در برگیرنده لایه بردارها هستند. این مواد برای کمک به برداشته شدن لایه خارجی پوست مرده طراحی شده اند و ظاهر نرمی برای افراد ایجاد می کنند. با اینکه ادعاهای موجود نشان می دهد لایه بردار می تواند خطوط ریز را نرم کند اما این مورد می تواند در درمان برخی از انواع زخم و نشانه های تیره هم مفید باشد. یکی از مطالعت موجود نشان می دهد دو نوع لایه بردار شیمیایی به کاهش ظاهر آکنه و سایر موارد کمک کرده است.

محصولاتی که در برگیرنده اسید گلیکولیک و salicylic-mandelic acid هستند توانسته اند برخی از زخم ها را بهبود ببخشند. مطالعه دیگری نشان می دهد اسید گلیکولیک می تواند ظاهر زخم های آتروفیک را بهتر کند. نویسندگان این مطالعه بیان کرده اند افرادی که لایه برداری قوی را در مطب پزشک انجام داده اند نتایج بهتری گرفته اند اما لایه برداری با قدرت کم در منزل نیز می تواند مفید باشد و عوارض جانبی کمتری را ایجاد کند.

محافظت در برابر نور خورشید:

با اینکه محافظت در برابر نور خورشید به تنهایی باعث از بین رفتن زخم ها نمی شود اما می تواند جلوی بدتر شدن آن را بگیرد و باعث محو شدن طبیعی آن گردد. به افرادی که از محصولات حاوی اسید گلیکولیک و سایر محصولات مرتبط با زخم استفاده کرده اند توصیه می شود در برابر نور خورشید از پوست خود محافظت کنند. مراقبت دقیق در برابر نور خورشید و پوشیدن لباس های محافظتی برای بهبود زخم های قدیمی و جدید ضروری است. اینکار مانع از تیره شدن بیشتر پوست می شود.

برگرفته از سایت مجله سلامت