در هنگام گرفتن رژیم غذایی وگان چه اتفاقی در بدن شما رخ می دهد؟ (بخش اول)

در هنگام گرفتن رژیم غذایی وگان چه اتفاقی در بدن شما رخ می دهد؟ (بخش اول)، ما در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم که رژیم غذایی وگان چه تأثیری در متابولیسم بدن شما دارد و چه اتفاقی در بدن شما رخ می دهد. با ما همراه باشید.

تغییر عملکرد ورزشی

هنگامی که شما چربی های فرآوری شده حیوانی، غذاهای ناسالم و سایر محصولات مشابه را می خورید، ذخیره های انرژی شما به سرعت تخلیه می شوند. گزینه های سازگار با گیاهان و سبزیجات، میوه ها و حتی کربوهیدرات های کامل، می توانند مواد معدنی، چربی ها و ویتامین های سالم بدن شما را در طول روز تأمین کنند.

متأسفانه، اگرچه سطح انرژی شما افزایش می یابد، اما ممکن است شاهد کاهش عملکرد ورزشی خود باشید. اما نگران نباشید و فکر مثبت خود را نگاه دارید. تنها چیزی که در این مورد نیاز است، آموزش نحوه تکمیل رژیم غذایی جدید شما برای رسیدن به نتایجی است که می‌خواهید.

بیشتر ورزش‌ کاران به مقدار زیادی پروتئین یعنی چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ گرم در هر وعده غذایی نیاز دارند. با افزایش سن، میزان پروتئین مورد نیاز آنها نیز افزایش می یابد. اگر عضلات شما آنچه را که برای بازیابی بعد از تمرین لازم است دریافت نکنند، نمی توانند به موقع برای تمرین بعدی شما آماده باشند. بسیاری از نوشیدنی‌ های پس از ورزش برای گیاهخواران می‌ تواند بهبود سریع ‌تر را به دنبال داشته باشد، پس نگاهی به برخی بیندازید و ببینید آیا برای شما موثر عمل می ‌کنند یا خیر.

علاوه بر این فراموش نکنید که رژیم غذایی گیاهی با مقدار زیادی از کربوهیدرات به خاطر گلیکوژنی که در آن ذخیره می‌شود، می‌ تواند به افزایش بازیابی عضلات کمک کند. در مورد مکمل ها، غذاها و راه هایی برای حفظ توانایی جسمی خود با این رژیم جدید با پزشک خود صحبت کنید.

تجربه کمبود برخی از مواد مغذی

زمانی که گروه‌ های بزرگ غذایی را از برنامه غذایی روزانه خود حذف می‌ کنید، به کمی زمان برای مشخص کردن نحوه جایگزین کردن مواد غذایی گیاهی با مواد غذایی حذف شده نیاز دارید.

اگر این تفاوت را در نظر نگیرید، می توانید در مواردی دچار کمبود مواد مغذی شوید و منجر به اثرات منفی بر سلامتی شما شود.

در اینجا برخی از مواد مغذی برای توجه بیشتر به آنها ذکر شده است:

  • کلسیم

این ماده مغذی، که به طور معمول در محصولات لبنی یافت می شود، برای سلامتی استخوان و دندان بسیار مهم است. شما می توانید آن را در کلم بروکلی، کولارد سبز، لوبیای سیاه، کلم پیچ، بادام، سویا، کلم بوک چوی و نخود پیدا کنید.

  • روی

این ماده معدنی به ندرت در گیاهان یافت می شود و برای ایمنی بدن بسیار حیاتی است. روی را می توانید در آجیل، سبزیجات دارای برگ، نخود فرنگی، نان و غلات کامل، لوبیای خشک و سبزیجات ریشه ای پیدا کنید.

  • ویتامین B12

این ویتامین در تعداد زیادی از عملکردهای بدن استفاده می شود و کمبود آن می تواند باعث افزایش خطر کم خونی شود. شیر سویا، مخمرهای مغذی و برخی غلات مواردی اند که دارای این ویتامین هستند.

  • اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ اجزاء سیستم قلبی و عروقی شما را سالم نگه می دارند و معمولاً در ماهی ها یافت می شوند. جلبک ها، دانه های چیا و گردو نیز منابع اسیدی های چرب امگا ۳ هستند.

  • آهن

آهن با حرکت اکسیژن در اطراف بدن، شما را قوی و پر انرژی نگه می دارد. منابع آهن شامل لوبیا، سبزیجات برگ دار و برخی از غلات هستند. برای جذب بهتر آهن می توانید برخی از منابع ویتامین C را امتحان کنید.

  • ویتامین دی

دریافت این ویتامین به ویژه در صورتی که زیاد به فضای بیرون نمی روید، ضروری است. می توانید این ویتامین را در قارچ، شیر سویا، آب پرتقال و غلات پیدا کنید.

  • ریبوفلاوین یا ویتامین B2

ابن ویتامین معمولاً در گوشت فراوان است و وظیفه تأمین انرژی غذایی را بر عهده دارد. بادام، قارچ و اسفناج منابعی هستند که سرشار از این ویتامین هستند.

توجه داشته باشید که می‌توانید از مکمل‌ ها نیز برای تمام این ویتامین ‌ها و مواد معدنی استفاده کنید. بهتر است قبل از انجام این کار با پزشک خود صحبت کنید. دقت کنید که از میزان مصرف توصیه‌ شده تجاوز نکنید.

برگرفته از سایت مجله سلامت