آیا روغن دارچین در درمان جای زخم موثر است؟ برای پیشگیری از بروز زخم چه نکاتی را باید رعایت کرد

آیا روغن دارچین در درمان جای زخم موثر است؟ برای پیشگیری از بروز زخم چه نکاتی را باید رعایت کرد، زخم تاثیر زیادی بر روی سلامت روحی و روانی افراد دارد به خصوص اگر بر روی قسمت خاصی از بدن همچون صورت باشد. درمان های خانگی نمی توانند زخم را به طور کامل از بین ببرند. اما به خاطر کم عارضه بودن این درمان ها، می توان از آن ها به عنوان گزینه مناسبی برای بهبود زخم های خفیف تا متوسط استفاده کرد.

روغن دارچین برای درمان سریع جای زخم

یک نوع باکتری به نام Helicobacter pylori یا H. pylori (هلیکوباکتر پیلوری) مشهور به زخم معده است. هنگامی که H. pylori ریشه ‌کن شده و یا کاهش داده می‌ شود، می ‌تواند به شدت علائم زخم را کمک کند. یک آزمایش کنترل شده به بررسی اثرات مصرف ۴۰ میلی گرم عصاره دارچین دو بار در روز برای چهار هفته در ۱۵ بیمار مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری پرداخت. در حالی که دارچین هلیکوباکتر پیلوری را به طور کامل نابود نمی کرد، اما به میزان قابل توجهی کلونیزاسیون باکتری ها را کاهش داد و به خوبی توسط بیماران تحمل شد.

همچنین تحقیقات نشان داده‌ اند که ترکیبی مفید به نام اگنول (eugenol) در روغن دارچین وجود دارد که می تواند یکی از دلایل اصلی تاثیر گذاری دارچین در بهبود زخم باشد. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد نشان می دهد که چگونه زخم های معده ناشی از اتانول به طور قابل توجهی توسط اگنول کاهش می یابد. اگنول می تواند تعداد زخم ها و همچنین شدت زخم را کاهش داده و بهبود بخشد.

پیشگیری از بروز زخم

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. پیشگیری از بروز زخم بهترین روش برای جلوگیری از تشکیل آن است. اینکه زخم چگونه درمان می شود نیز بر روی ظاهر آن اثر خواهد داشت.

اگرچه نمی توان جلوی بروز برخی از زخم ها را گرفت اما روش هایی وجود دارد که ظاهر این زخم ها را کمتر قابل توجه می کنند. بعد از آسیب رسیدن به پوست بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

  • ناحیه مدنظر را تمیز نگه دارید: استفاده از آب و صابون ملایم برای بریدگی ها و خراش ها مفید خواهد بود. این زخم ها را روزی یکبار تمیر کنید.
  • اجازه ندهید زخم خشک شود: مطالعات موجود نشان می دهد محیط مرطوب بافت را سالم نگه می دارد و فرایند بهبود را تسریع می نماید و به کاهش تشکیل بافت اسکار کمک می کند
  • بخیه را آنطور که توصیه شده بردارید: منتظر ماندن مدت زمان زیاد برای برداشتن بخیه یا برداشتن سریع آن می تواند با فرآیند درمان تداخل داشته باشد.
  • از لباس های محافظت کننده در برابر نور خورشید و کرم ضد آفتاب استفاده کنید: اشعه نور خورشید می تواند پوست را تیره تر کند. افرادی که پوستشان آسیب دیده است باید خود را از نور خورشید دور نگه دارند.

بیشتر پزشکان توصیه می کنند وازلین ساده ای را روی پوست اعمال کنید و آن را روزی یکبار با بانداژ تمیز ببندید تا زخم درمان شود. اینکار از تشکیل زخم های سفت جلوگیری می کند و می تواند ظاهر زخم را بهبود ببخشد.

برگرفته از سایت مجله سلامت