آیا خوردن سیب نشسته می تواند باعث بروز بیماری شود؟

آیا خوردن سیب نشسته می تواند باعث بروز بیماری شود؟، زمانی که می‌خواهید مسافرت بروید ، در یخچال را باز می‌کنید و یک سیب معطر و خوشمزه را برمی‌دارید تا به هنگام گرسنگی در جاده از آن استفاده کنید ولی متاسفانه یک موضوع مهم را فراموش می‌کنید و آن هم شستن سیب است. حتما با خود فکر می‌کنید که آن را با لباس خود تمیز می‌کنید و سپس می‌خورید اما این طرز فکر نادرست است. با ما همراه باشید تا بیشتر در این زمینه توضیح دهیم.

سیب ممکن است در نگاه اول درخشان و تمیز به نظر برسد اما اینگونه نیست. اگر بتوانید آن را زیر میکروسکوپ تماشا کنید، متوجه خواهید شد که گاز زدن سیب نشسته به معنای خوردن مواد سمی و شیمیایی است که بر روی آن وجود دارد.

بدیهی است بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد وجود مواد بیماری‌زا بر روی آن است که با خوردن سیب نشسته وارد بدن خواهد شد. افرادی که سیستم ایمنی سالمی ندارند ممکن است با خوردن همان سیب به بیماری مبتلا شوند.همانطور که می‌دانید برای اینکه سیب به دست شما برسد سفر طول و درازی را از مزرعه تا خانه طی می‌کند. در این مسیر ممکن است با میکروارگانیسم‌های مضری در تماس بوده باشد. بر اساس مطالعات انجام شده توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، بیش از ۹ میلیون نفر از افراد در سال با خوردن غذاهای آلوده بیمار می‌شوند و در این میان میوه و سبزیجات سهم ۴۶ درصدی از این بیماری‌ها را دارند. مواد بیماری زایی همچون E. coli، سالمونلا، لیستریا و نورو ویروس می‌توانند باعث ایجاد اسهال و تب شوند یا نارسایی کلیه و عفونت مجاری ادرار را موجب گردند.

سیبی که از روی درخت به زمین می‌افتد، ممکن است با مدفوع حیوانات نیز در تماس باشد. همچنین سیب بر اساس مطالعات انجام شده یکی از محصولاتی است که آفت کش زیادی بر روی آن باقی می‌ماند.

مطالعات انجام شده در دانشگاه ایالت تنسی نشان می‌دهد که کشوی سبزیجات کثیف‌ترین بخش از یخچال فریزر شماست و ممکن است باکتری‌های زیادی در آن وجود داشته باشد. فکر نکنید که سیب ارگانیک نشسته می‌تواند سالم باشد. سطوح کمتر جلایافته آن نیز می‌تواند مشکلات موجود را بیشتر کند. سیب‌هایی که به صورت ارگانیک رشد پیدا می‌کنند ممکن است حفره‌های زیادی برای حشرات و موجودات دیگر داشته باشند. بنابراین باکتری‌ها می‌توانند از خارج به داخل آن حرکت کنند.

چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ خبر خوب این است که من تا به حال نشنیده‌ام کسی از طریق باکتری‌های موجود بر روی سیب بیمار شده باشد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که پاک کردن سیب با دستمال کاغذی می‌تواند باکتری‌های موجود بر روی آن را کاهش دهد. با اینحال ،شستن سبزیجات و میوه‌ها همیشه یک گزینه عالی برای از بین بردن مواد بیماری زا و آفت کش‌ها بوده است. شاید بتوان گفت که شستن سیب با دست و آب روان، بهترین روش برای پاک کردن آن است.

برگرفته از سایت مجله سلامت