آشنایی با انواع زخم ها

آشنایی با انواع زخم ها، زمانی که پوست آسیب می بیند، پروتئینی تشکیل خواهد داد که کلاژن نام دارد؛ این پروتئین به ترمیم زخم کمک می کند. این فرایند درمان زمانی که پوست بریده می شود، سوخته می شود یا بر اثر بیماری یا شرایطی همچون آکنه یا آبله مرغان آسیب می بیند رخ می دهد. با اینکه پوست سعی می کند به طور موثر فرایند درمان و بسته شدن زخم ها را انجام دهد کلاژن جدید و پوست ترمیم شده اغلب ممکن است به شکل زخم یا همان اسکار در آید.

انواع زخم ها

نوع زخمی که بر روی پوست فرد ایجاد می شود به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. این فاکتورها عبارتند از:

  • آسیب به پوست که در شرایطی همچون آکنه، جراحی یا سوختگی ایجاد می شود.
  • نوع پوست طبیعی فرد. بهبود برخی از انواع زخم ها به سابقه خانوادگی و نوع پوست فرد بستگی دارند.
  • موقعیت آسیب. در برخی از بخش های بدن پوست ممکن است سفت تر یا ضخیم تر از سایر بخش ها باشد. این موضوع بر روی ظاهر زخم اثر می گذارد

دانستن نوع زخم در تصمیم گیری برای درمان موثر است.

زخم Keloids:

این زخم ها معمولا ناحیه وسیع تری نسبت به خود زخم را پوشش می دهند و در بخش های دیگر پوست نیز رشد پیدا می کنند. این ها رنگ تیره و برآمده ای دارند و بعد از درمان زخم نیز ممکن است رشد کنند. Keloids ممکن است عوارض جانبی همچون تداخل با حرکات بدن، درد یا خارش را داشته باشند. این نوع زخم ممکن است در افرادی که پوست تیره تری دارند رایج تر باشند. چنین مواردی با گذشت زمان معمولا محو نمی شوند.

زخم های هیپرتروفیک:

این زخم ها معمولا برآمده و قرمز رنگ هستند اما تنها در موقعیت آسیب دیده می شوند. این موارد ممکن است دردناک یا خارش دار باشند اما اغلب با بهبود کامل پوست بهتر می شوند. زخم های هیپرتروفیک با گذشت زمان کمتر قابل ملاحظه خواهند بود. با اینحال فرآیند درمان ممکن است چند سال طول بکشد.

زخم های آتروفیک:

زخم های آتروفیک به عنوان حفره یا دندانه و فرورفتگی بر روی پوست ایجاد می شوند. چنین زخم هایی در نتیجه آسیب به کلاژن پوست تشکیل می شوند و معمولا به همراه شرایطی همچون آبله مرغان و آکنه بروز می کنند.

زخم های Contracture:

این زخم ها باعث سفت تر شدن پوست می شوند. این ها اغلب نتیجه سوختگی هستند و معمولا دردناک اند. چنین زخم هایی می توانند عضلات و اعصاب زیر پوست را هم تحت تاثیر خود قرار دهند و حرکت قسمتی از بدن که دچار چنین شرایطی شده است را محدود نمایند.

زخم های گسترده و شایع:

این زخم ها که به عنوان زخم های کشیده شده نیز شناخته می شوند بعد از جراحی رخ می دهند. چنین زخم هایی زمانی رخ می دهند که برش جراحی و بخیه حاصل از آن کشیده می شود و عریض تر می گردد. چنین زخم هایی معمولا مسطح و رنگ پریده هستند و کمتر از زخم های برآمده، توجه افراد را به خود جلب می کنند.

برگرفته از سایت مجله سلامت